ŽUPNIJSKI URAD
SV. MARTIN - HAJDINA
Zg. Hajdina 40
2288 HAJDINA Datum: 19. 11. 2024
VABILO NA REDNO SEJO ŽPS – a
Spoštovani član - ica ŽPS - a!
Vljudno Vas vabim na redno sejo ŽPS – a, ki bo v torek, 26. novembra 2024, ob 19. uri, v veroučni učilnici na Hajdini.
Dnevni red:
-
Uvodna molitev in pozdrav
-
Ugotovitev prisotnosti
-
Pregled zapisnika zadnje seje
-
Očenaš – povzetek celotnega evangelija
-
Očenaš – sedem prošenj
-
Poročilo z nadškofijskega srečanja tajništev ŽPS
-
Razno
»Našega Očeta prosimo, naj našo voljo zedini z voljo svojega Sina, da bomo spolnjevali njegovo voljo, njegov načrt zveličavnega odrešenja za življenje sveta.« (KKC 2825)
Prisrčen pozdrav in vse dobro!
Marijan Fesel
župnik
OČENAŠ – POVZETEK CELOTNEGA EVANGELIJA
GRADIVO za ŽPS - NOVEMBER 2024
BOŽJA BESEDA
»In kadar molite, ne bodite kakor hinavci. Ti namreč radi molijo stoje po shodnicah in vogalih glavnih ulic, da se pokažejo ljudem. Resnično, povem vam: Dobili so svoje plačilo. Kadar pa ti moliš, pojdi v svojo sobo, zapri vrata in môli k svojemu Očetu, ki je na skrivnem. In tvoj Oče, ki vidi na skrivnem, ti bo povrnil. Pri molitvi pa ne blebetajte kakor pogani; mislijo namreč, da bodo uslišani, če bodo veliko govorili. Ne postanite jim podobni, saj vaš Oče ve, česa potrebujete, preden ga prosite.
Vi torej molíte takóle: Oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime. Pridi tvoje kraljestvo. Zgôdi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji. Daj nam danes naš vsakdanji kruh; in odpústi nam naše dolge, kakor smo tudi mi odpustili svojim dolžnikom; in ne vpelji nas v skušnjavo, temveč reši nas hudega.
Če namreč odpustite ljudem njihove prestopke, bo tudi vaš nebeški Oče vam odpustil. Če pa ljudem ne odpustite, tudi vaš Oče ne bo odpustil vaših prestopkov« (Mt 6,5-14).
TEOLOŠKI POUDARKI
- Izvir molitve očenaš. Je Gospodova molitev, ker nas jo je naučil Jezus sam, ko ga je eden njegovih učencev nekoč videl moliti in ga prosil: "Gospod, nauči nas moliti."
- Molitev očenaš je povzetek evangelija. Postavljena je v središče govora na gori in v obliki molitve povzema bistveno vsebino celotnega evangelija.
- Zakaj Oče? Zakaj si lahko drznemo bližati Očetu? Jezus sam nas vodi pred Očetovo obličje in nas njegov Duh napravlja za Božje otroke. Tako smemo s preprostim, otroškim zaupanjem, veselo gotovostjo, ponižno drznostjo upati, da smo ljubljeni in bomo uslišani.
- Oče naš. Ne moj, ampak naš. S tem nazivom Jezus odpre še eno dimenzijo pogovora z Očetom. Ne samo jaz in Oče, ampak jaz z brati in sestrami pri našem skupnem Očetu.
- Način molitve določa življenje. Tako kot moliš, tako živiš. V molitvi ni prostora za »razvajenega ali ljubosumnega otroka«, ki bi vse druge odganjal od Očeta in ga želel imeti samo zase. Moliti očenaš pomeni moliti z vsemi in za vse ljudi.
- Kaj pomeni izraz »ki si v nebesih«? Ne pomeni kraja, kjer biva Oče, temveč način. Bog je onkraj vsega in nad vsem. Označuje veličastvo in svetost Boga. K njemu, v Njegovo navzočnost težimo in upamo, da bomo nebesa dosegli.
MOLITEV
Prostor. Pripravimo svečo, Sveto pismo in križ v prostoru, kjer smo.
Pokrižanje. Začnemo z znamenjem križa. Naredimo ga lepo počasi in zavestno.
Skupna molitev. V trenutkih tišine pomisli na našega nebeškega Očeta. Jezus te vabi, da v sebi vzpostaviš otroški, iskren, preprost in zaupljiv odnos do Očeta. V tišini mu izroči svoje življenje.
Nato skupaj glasno molimo očenaš.
ZA POGOVOR
Kaj ti pomeni tvoj zemeljski oče? Kakšna je tvoja podoba nebeškega Očeta? Ali vidiš povezavo med njima?
OČE NAŠ – SEDEM PROŠENJ
GRADIVO za ŽPS – DECEMBER 2024
BOŽJA BESEDA
»Prosíte in vam bo dano! Iščite in boste našli! Trkajte in se vam bo odprlo! Kajti vsak, kdor prosi, prejme; in kdor išče, najde; in kdor trka, se mu bo odprlo. Ali pa: kdo med vami bo dal svojemu sinu kamen, če ga bo prosil kruha? Ali mu bo dal kačo, če ga bo prosil za ribo? Če torej vi, ki ste hudobni, znate svojim otrokom dajati dobre darove, koliko bolj bo vaš Oče, ki je v nebesih, dajal dobro tem, ki ga prosijo« (Mt 7, 7-11).
TEOLOŠKI POUDARKI
V molitvi očenaš je sedem prošenj.
- Prve tri so naravnane na Boga Očeta. Te prošnje nas vodijo k njemu zaradi njegove slave. Usmerjajo nas, da najprej mislimo nanj, ki nas ima rad. S temi prošnjami se utrjujemo v veri, se napolnjujemo z upanjem in se razvnemamo v ljubezni.
- Posvečeno bodi tvoje ime. Daj, da te bomo priznali kot svetega. Da bi vsak človek spoznal in poveličeval Božje ime.
- Pridi k nam tvoje kraljestvo. Cerkev prosi, da bi Božje kraljestvo raslo že sedaj. Znamenja Božjega kraljestva, ki prihaja, so: pravičnost, mir in veselje v Svetem Duhu (prim. Rim 14,17).
- Zgodi se tvoja volja. Očetova volja je, da bi se vsi zveličali (prim. 1 Tim 2,3). Molimo, da bi se dobrohotni Božji odrešenjski načrt povsem izpolnil kakor v nebesih tako na zemlji.
Ostale štiri prošnje se nanašajo na nas, na naše življenje. Pred Očeta usmiljenja postavljajo naše potrebe in pričakovanja. Gre za darovanje naših prošenj.
- Daj nam danes naš vsakdanji kruh. S prošnjo za vsakdanjo hrano priznavamo, da On daje življenje in vse, kar potrebujemo, da bi živeli.
- Odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo. Ko prosimo Boga, da nam odpusti, priznavamo, da smo grešili in izpovedujemo vero, da je On usmiljen. Toda, kar pričakujemo od Boga, moramo tudi sami storiti.
- Ne vpelji nas v skušnjavo. Boga prosimo, naj nas ne pusti samih in v oblasti skušnjave. Prosimo, da bi znali razločevati med preizkušnjo, ki daje rast v dobrem, in skušnjavo, ki vodi v greh, ter med biti skušan ali privoliti v skušnjavo.
- Reši nas hudega. Beseda hudo označuje hudega duha, ki zapeljuje svet. Mi prosimo, da bi bili osvobojeni satana.
MOLITEV
Prostor. Pripravimo svečo, Sveto pismo in križ v prostoru, kjer smo.
Pokrižanje. Začnemo z znamenjem križa. Naredimo ga lepo počasi in zavestno.
Skupna molitev: Molimo očenaš s Slomškom v dveh zborih ali molita dva molivca.
OČENAŠ (A. M. Slomšek)
Vsi: V imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Amen.
Molivec: Neskončni Bog, večni Stvarnik in ohranjevalec vseh stvari, k tebi se obračamo uboge reve, kakor nas je naučil Jezus, tvoj ljubljeni Sin:
(vsi): Oče naš, ki si v nebesih.
Molivec: Ti vse vodiš, vse ohranjaš, vse urejaš, si gospodar živih in mrtvih. Oh, da bi te vsi primerno častili, zato te prosimo:
(vsi): Posvečeno bodi Tvoje ime.
Molivec: Tukaj nimamo svojega bivališča, saj je naš dom v nebesih; le popotniki smo v tuji deželi in po neznanih stezah hodimo v Očetovo domačijo. O, da bi vselej spoznali pravo pot ponižnosti, ki nam jo je Jezus pokazal s svojimi nauki, ter bi stanovitno iskali to, kar nam je zaslužil Jezus na svojem križu. Zato tvoji otroci vpijemo iz doline solz:
(vsi): Pridi k nam tvoje kraljestvo.
Molivec: Tebi, Oče, živimo, tebi, Oče, umrjemo, kajti živi in mrtvi, tvoji smo. Vendar razsvetli našo pamet, da vse prav spoznamo, kar Ti želiš od nas. Vodi in podpiraj našo voljo, da storimo vse, kar nam ti zapoveš, sedaj tu na zemlji v tem življenju in nekoč po smrti tudi tam. Zato vsi želimo iz vsega srca:
(vsi): In zgodi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji.
Molivec: Oče, ti oblačiš rože na polju in preživljaš ptice pod nebom, tudi nas ne boš pozabil, ki smo tvoji otroci. Ne daj nam prevelikega bogastva, ki bi nas odvrnilo od dobrega, pa tudi ne prevelike revščine, da bi ne mogli služiti tebi, zato se ti priporočamo za vsakdanje potrebe:
(vsi): Daj nam danes naš vsakdanji kruh.
Molivec: Kaj bi nam pomagalo, če bi pridobili ves svet in se naučili vseh dobrot veselja, svojo dušo pa oškodovali ter jo pogubili z grehom. Na tem svetu smo vsi grešniki. Grehov nas očistiš edino Ti. O, zato te s skesanim in ponižnim srcem prosimo:
(vsi): Odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom.
Molivec: Med seboj živimo v ljubezni kakor bratje in sestre in ko za vselej s Teboj sklenemo: naj nas ne loči od Tebe več noben greh. Vendar smo slabi, ne bomo premagali skušnjav brez Tvoje milosti. Zato se ti priporočamo:
(vsi): Ne vpelji nas v skušnjavo.
Molivec: Veliko je težav, ki nas na svetu stiskajo; nas reve doleti veliko hudega. Vendar je med vsem največje zlo greh. Zato, otroci Eve, kličemo k Tebi:
(vsi): Temveč reši nas vsega hudega. Amen.
ZA POGOVOR
- Ko moliš očenaš, na katero od sedmih prošenj si večkrat pomislil v povezavi s svojim življenjem?
- Pogovorimo se, kako pripravljati uvode v očenaš pri svetih mašah! Je kdo za to zadolžen? Spodbuda: Ko pripravljate uvode v očenaš, bodite pozorni, da ne dodajate novih namenov, temveč pustite, da nas uvod uvede v izročitev Očetu.