ŽUPNIJSKO ROMANJE

Avgustovsko župnijsko romanje, ki ga že mnogo let organizira naš župnik, naddekan Marijan Fesel, nas je letos popeljalo pod okrilje Kamniško-Savinjskih alp.

Jutranjo mašo smo opravili v največji cerkvi v Sloveniji, mogočni katedrali v Gornjem Gradu, ki je posvečena sv. Mohorju in Fortunatu. Župnik Jože Belak nas je seznanil z zgodovino te cerkve. Zgrajena je bila že leta 1140 najprej kot samostan benediktinskih menihov, pozneje pa je prišla v last ljubljanske nadškofije, saj je služila kot letna rezidenca takratnih škofov. Pot nas je naprej peljala v poznano Marijino romarsko cerkev v Novi Štifti. Sezidali so jo v spomin na prikazovanje Marije tamkajšnji deklici. Vsako leto, posebej še na predvečer velikega šmarna 14. avgusta, pritegne množico romarjev. Tudi mi smo svoje prošnje in zahvale zaupali tamkajšnji zavetnici in prisluhnili razlagi župnika Alojzija Ternarja.

Po lepem sončnem jutru, ki ga je ponoči namočil še tako potreben dež, smo že hiteli k naši tretji postojanki, sestram uršulinkam v Mekinje. Nasmejana s. Gracija Premrl, nas je sprejela v mogočnem samostanu, kjer zdaj prebivajo le štiri sestre uršulinke. Zraven tega, da skrbijo za samostan, poučujejo tudi verouk, tukaj pa se vršijo tudi različne duhovne vaje za odrasle in mladino. Zraven samostana smo obiskali tudi gotsko cerkev Marije Vnebovzete, ki se ponaša z bogatim glavnim oltarjem in številnimi freskami, ki so delo ljubljanske frančiškanske delavnice. Oko je komaj sledilo lepoti fresk tamkajšnje cerkve in obširni razlagi tamkajšnjega župnika Pavla Pibernika.

Naslednja je bila na vrsti baročna lepotica, romarska cerkev sv. Ane v Tunjicah. Pobudnik za njeno gradnjo je bil duhovnik Peter Pavel Glavar, ki je tudi položil temeljni kamen. Obširno nas je o njeni zgodovini in sedanjem delovanju, poučil župnik Jože Razinger.

Večernice smo opravili v baročni cerkvi Brezmadežne device Marije v Kamniku. Anton Dular, tamkajšnji župnik, je spregovoril o avtorjih znamenitih fresk in kipov, Jerovšku, Koželju in Plečniku. Na koncu je sledil še sprehod po stezicah Arboretuma Volčji potok, misli pa so nam uhajale nazaj na lepote slovenskih cerkva, za katere tako nesebično skrbijo duhovniki skupaj z verniki.

Zapisala: Frančka Cartl

Foto: Daniela S. Cartl